Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Szczecinek: nietypowa profilaktyka uzależnień

„Tak niewiele trzeba, aby zainteresować ważkością problemu. Należy być autentycznym, otwartym i szczerym. Właśnie taki był Jarosław Wajk, który tego dnia spotkał się oko w oko z młodzieńczym buntem, ale jakże odmienionym, bo poskromionym. Dlaczego?

Na parkiecie sali gimnastycznej wybrzmiewały słowa o trudach dorastania, o pogoni za sławą, o walce z uzależnieniami, o pozorach życia. (…) Jednak artysta nie poprzestał na piętnowaniu i odrzucaniu mrocznych stron ludzkiej egzystencji. Pokazał młodzieży alternatywny świat, świat budowany pracą, wysiłkiem. Świat, który stać się może udziałem każdego, ale warunkiem jest uwielbienie dobra i piękna” – tak rekomendowała recital Jarka Wajka Jutro jest… wtedy pochylisz się nad sobą Elżbieta Świderska, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Szczecinku. Tę słowno-muzyczną opowieść od 30 maja do 2 czerwca wysłuchało w powiecie szczecineckim około 650 osób, w tym wielu gimnazjalistów i więźniów.

Jarek Wajk to znany kompozytor, autor tekstów i przede wszystkim wokalista, który współpracował z takimi zespołami jak: kultowy Odział Zamknięty, Collage, DAAB czy The Lizard’s Day. Organizatorem jego sześciu koncertów w powiecie szczecineckim był Piotr Samulak, kierownik lokalnej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) i pastor zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Podczas każdego z występów Jarek dzielił się z innymi swoimi życiowymi doświadczeniami w sposób, w jaki potrafi najlepiej, czyli śpiewając. Jutro jest… wtedy pochylisz się nad sobą ma charakter pamiętnika duchowego, w którym artysta opowiada o samotności, zwątpieniu, ciągłym zmaganiu się z samym sobą na drodze z piekła uzależnienia do rodziny, miłości i Boga.

Zanim jednak doszło do tych wzruszających spotkań organizator długo zabiegał o to, żeby do nich doprowadzić.

– Gdy wydawało się, że nic z tego nie będzie, nagle pan Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Szczecinka wyraził zgodę na sfinansowanie trzech programów w lokalnych gimnazjach – wspomina Piotr Samulak.

A potem ruszyła lawina: czwarty recital – dzięki dotowacji przyznanej przez Burmistrza Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie za sprawą inspektor ds. uzależnień Ireny Stecenko – miał miejsce w gimnazjum w Łubowie, piąty, gratisowy w Zakładzie Karnym w Czarnem dla skazanych, a szósty – dzięki prywatnemu sponsorowi – w najbardziej prestiżowej i profesjonalnej lokalnej sali widowiskowej Kina „Wolność” w Szczecinku.

W realizację tej nietypowej profilaktyki uzależnień zaangażowali się również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i organizacji pozarządowych, w tym Małgorzata Bała, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Zofia Kosicka, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Beata Kowal, inspektor-pełnomocnik ds. uzależnień i kontaktów z organizacjami pozarządowymi, Małgorzata Lancmańska, przewodnicząca Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii oraz Kamil Klimek, dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury (SAPiK).

Jarek Wajk wykazał wręcz niezwykłą umiejętność dotarcia do młodzieży i poruszenia ich serc. Co więcej, jego wypowiedzi trafiły także do starszych. Często pojawiały się łzy wzruszenia, momenty refleksji nad własnym życiem i składanie sobie obietnic jego poprawy. Uczniowie jednej ze szkół napisali do Jarka 14 listów. Pewna dziewczyna w jednym z nich zdradza: „Choć zawsze byłam nastawiona pesymistycznie do większości ludzi, w sumie do całego świata, to dzięki Tobie zrozumiałam, że nie ma sensu przeciwstawiać się bliskim i zamykać w sobie. Zbyt mało czasu jest w życiu na to, by się kłócić, złościć i zamykać w sobie. Od czasu Twojego programu dużo w swoim życiu zmieniłam. Jestem z tego dumna, że udało mi się przełamać [i zmienić stosunek] do mojej mamy… Potrafię po prostu podejść, przytulić ją i powiedzieć: kocham.”

Profilaktyka uzależnień w wykonaniu Jarka Wajka to lekcja Wiary, Nadziei i Miłości. Jest po prostu nietypowa.

Czytaj więcej o profilaktyce uzależnień.

(mp)

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij